O autorze
Głównym zadaniem Culture.pl jest promowanie dokonań polskich twórców w kraju i za granicą oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy. Jest bogatym kompendium wiedzy o kulturze polskiej, tworzonym przez specjalistów. Zawiera tysiące artykułów (wydarzenia, biogramy, eseje, opisy instytucji i in.), zgrupowanych w dziale baza wiedzy oraz podzielonych według dziedzin: muzyka, sztuki wizualne, film, teatr, literatura, architektura, fotografia, design. Teksty publikowane są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Najciekawsze dzieje się na uboczu. Najlepsze polskie filmy 2013

Kadr z filmu "Ojciec i syn". Od lewej: Marcel i Paweł Łozińscy
Kadr z filmu "Ojciec i syn". Od lewej: Marcel i Paweł Łozińscy
Choć rytualne utyskiwania na kondycję rodzimego kina nigdy się nie skończą, niewiele mają wspólnego z realnym obrazem polskiej kinematografii. Polskie filmy coraz odważniej komentują rzeczywistość, polemizują, jątrzą i prowokują - pisze Bartosz Staszczyszyn.

Z polskim kinem jest lepiej, niż mogłoby się wydawać wielu malkontentom. Oto dziesięć najlepszych filmów minionego roku według Culture.pl.

1. "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego, "Ojciec i syn w podróży" Marcela Łozińskiego

Niemal identyczne, a zarazem bardzo różne. Paweł i Marcel Łozińscy, dwaj znakomici dokumentaliści, postanowili nakręcić film o sobie. W drodze do Paryża rozmawiają o przeszłości swojej rodziny, uczuciach i zadawnionych krzywdach. Ich „psychobus” staje się przestrzenią dramatycznych wyznań. Nie ma tu tematów tabu, są odważne pytania i niejasne odpowiedzi.„Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży”, ten sam dokument nieznacznie przemontowany przez ojca – Marcela Łozińskiego, pełne są niedopowiedzeń. Bez krztyny ekshibicjonizmu, za to z dużym poczuciem humoru dwóch reżyserów toczy „rozmowę czułą dwojga serc”, okazują sobie miłość, jednocześnie raniąc się nawzajem. Bo kino Łozińskich jest szalenie osobiste, a dzięki temu - uniwersalne.

Filmy Łozińskich wciąż czekają na szeroką dystrybucję kinową bądź telewizyjną. Na razie podbijają filmowe festiwale, zdobywając laury imprez w Krakowie, Moskwie i Mińsku.

2. „Papusza” - reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze

3. "Miłość" reż. Filip Dzierżawski

4. "Imagine" - reż. Andrzej Jakimowski

5."Ida" - reż. Paweł Pawlikowski

6. "Chce się żyć" - reż. Maciej Pieprzyca

7. "Dziennik z podróży" - reż. Piotr Stasik

8. "Gwizdek" - reż. Grzegorz Zariczny

9. "Wenus w futrze" - reż. Roman Polański

10. "Dziewczyna z szafy" - reż. Bodo Kox

Pełny ranking na Culture.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Film
Trwa ładowanie komentarzy...